TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Genetik Mühendislik Sayesinde Obezite Tarih Olabilir

Genetik Mühendislik Sayesinde Obezite Tarih Olabilir

Genetik Mühendislik Sayesinde Obezite Tarih Olabilir

Obezite gittikçe yaygınlaşmakta. Üstelik yaşam koşulları da bireylerin obez olmasını gün geçtikçe kolaylaştırıyor.

Dolayısıyla obezite bilim adamlarının önemli araştırma alanlarından birisi olarak yerini almış durumda zira obezite beraberinde bir çok rahatsızlığı da getirme kapasitesine sahip.

Ülkemizde TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre her 5 kişiden birinin obez ve her yüz 100 kişiden 34’ünün fazla kilolu olduğu düşünüldüğünde her ne kadar ABD’deki kadar kötü bir durumda olmasak da obezite bizim için de önemli bir sorun.

PexRAP proteini

Araştırmacılar gelen bilgilere göre obeziteyi son zamanların popüler çözümü gen düzenleme yöntemiyle çözmüşe benziyor. Farenin genetiğini değiştiren uzmanlar PexRAP proteininin üretilmesini engellemişler ki böylelikle canlının vücudundaki beyaz yağların, beyaz ve kahverengi yağ türleri arasında bir tür olan bej yağlara daha çok dönüşmesi sağlanmış.

Burada bej yağların kahverengi yağlara daha çok benzeyen bir karaktere sahip olduğunu belirtmemizde fayda var ki yapılan gözlemlerde deneklerin normal farelerle aynı miktar besinle beslenmesine rağmen daha ince bir bedene sahip olduğu rapor edilmiş.
Bilim adamlarının aktardıklarına göre araştırmanın amacı insanda obezite ve diyabet hastalarında görülen kilo sorununu çözerek hastaların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak olarak kayda geçerken elde edilen gelişmenin insanlarda nasıl uygulanacağı şimdiden düşünülmeye başlanmış bile.

Burada beyaz yağ dokularının içindeki PexRAP proteinini güvenli bir şekilde bloklamak için çeşitli ilaç formatlarının kullanılabileceği de gelen diğer bilgiler arasında. Son olarak yeni tekniğin insanlar üzerinde denenmeye ne zaman başlanacağına dair bir bilgi verilmemiş.

Kaynak

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Yeni Dünya Ralli Şampiyonu Türkiye’de Üretilen Hyundai i20

Umut Bilgen

HyperX Cloud Alpha Gold Oyuncu Kulaklığı Ön Siparişte

Buğra Noyan

Niantic, Qualcomm ile AR Gözlükleri Üzerinde Çalışıyor

Adil Anıl Öktem

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.