Facebook, QAnon’u Yasaklıyor

Facebook, şiddeti teşvik etsin ya da etmesin QAnon ile ilgili tüm grupları, sayfaları ve hesapları kaldırıyor.

Facebook, QAnon komplo teorisinin destekçileri üzerinde çok daha sert bir duruş sergiliyor. Platform artık hem Facebook hem de Instagram’da QAnon ile ilgili sayfaları, hesapları ve grupları kaldırıyor.

QAnon, ilk olarak 2017’de ortaya çıkan aşırı sağcı bir komplo teorisidir. Teoriye göre, ABD Başkanı Donald Trump, ABD hükümetini ve bir bütün olarak toplumu kontrol eden kötü niyetli bir “derin devlete” karşı mücadele ediyor. Grup, gizli hükümet bilgilerine erişimi olduğunu iddia eden isimsiz bir kişi Q tarafından yönetiliyor.

Facebook, Ağustos 2020’de QAnon ve diğer militarize toplumsal hareketler konusunda harekete geçmeye başladı. Facebook, toplamda QAnon’la ilgili şiddeti teşvik eden 1.500’den fazla sayfayı ve grubu kaldırmayı başardı.

Ancak şimdi Facebook, QAnon ile bağlantılı içerik üzerindeki kısıtlamalarını sıkılaştırıyor. Bir In Facebook Hakkında blog post, platform İster Facebook ve Instagram genelinde QAnon tüm temsillerini kaldırmaya başlayacaktır açıkladı. Facebook, yasağın “şiddet içeren içerik içermeseler bile” tüm QAnon gruplarını, hesaplarını ve sayfalarını içerdiğini belirtti.

QAnon Hakkında Her Şey Yasaklanıyor

Kaldırma sürecini hızlandırmak için Facebook yalnızca QAnon’dan kurtulmak için kullanıcı raporlarına güvenmekle kalmıyor, QAnon ile ilgili içeriği belirlemek ve ortadan kaldırmak için Tehlikeli Organizasyonlar Operasyonları ekibini kullanıyor.

Bu güncelleme, Facebook QAnon’un ağ üzerindeki olumsuz etkisini fark ettikten sonra gelir. Facebook, platformun yalnızca şiddeti kışkırtmadığını, aynı zamanda “gerçek dünyaya zarar veren” yanlış bilgiler yaydığını keşfetti.

Facebook, QAnon'u Yasaklıyor

Örnek olarak, Facebook, QAnon gruplarının, kamu güvenliğine müdahale ettiği iddia edilen Kaliforniya orman yangınlarının nedeni olarak bazı grupları yanlışlıkla suçladığını belirtti. QAnon ayrıca, çocuk kaçakçılığına karşı savaştığını iddia ederken, platform genelinde COVID-19 yanlış bilgisini teşvik ediyor.

Bu nedenle Facebook, kullanıcıları güvenilir çocuk güvenliği kaynaklarına yönlendirmeye başladı ve ayrıca sağlık gruplarını öneri listelerinden çıkardı.

Göz atın:   Facebook, Yeni Grup Görüntülü Sohbet Özelliği Messenger Rooms'u Yayınladı

Facebook, ortaya çıkan her yeni QAnon tehdidinin üstesinden gelemeyebilir. Facebook, QAnon topluluklarını yeniden kurmaya çalışan kullanıcılarda “yenilenmiş girişimler beklediğini” ve “politikasını ve uygulamasını gerektiği gibi güncelleyeceğini” söylüyor.

Ancak her türlü QAnon içeriğini yasaklamasına rağmen, Facebook hala tepkisi için tepkiyle karşı karşıya. Facebook, QAnon ile ilgili grupların 2017’den beri var olmasına ve büyümesine izin verdiği için, bazı insanlar platformu QAnon ile mücadelede çok yavaş hareket ettiği için eleştiriyor.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu