Facebook Büyüme de Hız Kesmiyor!

Geçtiğimiz dönemlerde Facebook, kullanıcılarının bilgilerini çaldırdığı iddialarıyla çalkanırken, milyonlarca dolay kaybetmiş ve internet sektöründe oldukça büyük bir hisse düşüşü yaşamıştı.

Üstelik sosyal medya üzerinden #deletefacebook gibi Facebook kullanımlarını durdurmaya ve silmeye yönelik sosyal eylemlerde başlamıştı. Ayrıca yine Amerikan seçimlerinde de bir İngiliz şirketin 87 Milyon insanın verilerini çalması, Facebook ve Zuckerberg için oldukça kötü bir durum oluşturmuş, Zuckerberg’in mahkemede yargılanmasına kadar uzanan bir sürecin de tetikleyicisi olmuştu. Bu zincirleme bilgi çalınmasına sebep olan şey ise Facebook’un başlattığı bir anket uygulaması oldu. Burada ankete katılan kişiler ve onların arkadaşlarına kadar giden bir zincirleme çalıntı bilgi durumu ortaya çıktı.

Facebook gün içerisinde yapılan aktivitelerin birçoğunu bünyesinde barındırdığı için insanların neredeyse hayatları hakkında birçok bilgiyi depolayabiliyor. Bu da onların hayatlarının adeta birer hedef tahtası olarak karşımıza çıkmasına sebep oluyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”15894″]

Bu yaşanan olaylardan dolayı toplamda 80 milyar Dolara yakın para kaybeden Facebook, durumunu kısa sürede toparlamayı başardı. Üstelik sosyal mecralarda yürütülen #deletefacebook kampanyalarından etkilenerek Facebook kullanımını bırakan insanlarda azınlık kaldı.

Facebook Büyüme de Hız Kesmiyor!

Facebook tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen büyümesine devam ediyor. Son yapılan analizlere ve istatistiklere göre Facebook’un kullanıcı sayısı artarken, aynı zamanda kullanıcıların ortalama Facebook’da geçirdikleri zamanda da büyük bir yükselme mevcut.

Zaten Mahkemede yargılanan Zuckerberg’in rahat tavırları, hisselerinin düşmesini engellemiş, Facebook’u daha fazla zarar görmekten kurtarmıştı. Adeta bir tekel durumunda olan sosyal mecranın takipçileri de bu durumu hiç önemsemedi ve kullanıma devam etti.

[ilgiliicerik icerik_id=”17689″]

Ayrıca Facebook ve Whatsapp ile İnstagram gibi yan uygulamaları da yoğun bir şekilde kullanıldığı için, adeta bu kötülük serüveninden başarılı bir şekilde yakayı sıyırdı diyebiliriz. Ülkelerdeki hukuk kurallarından da sıyrılabilen bu tip firmalar, artık büyük devletlerden bile daha çok veriye sahip durumdalar. Bu da bu tip sosyal mecraları oldukça güçlü kılıyor. Tüm ülkelerde neredeyse 2.2 milyarı aşkın bir kullanıcı kitlesi olan Facebook, adeta tüm yasal süreçleri delerek verileri toplamaya devam ediyor.

Göz atın:   WhatsApp'da Reklam Gösterimi Başlayacak
Abone Ol 

Rıfkı Erduran

teknodiot.com'da bana admin bey derler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu