Dünyanın En Büyük Tamamen Elektrikli Uçağı İlk Uçuşunu Yaptı

Dünyanın en büyük tamamen elektrikli uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

MagniX tarafından geliştirilen uçak, olmuştur Washington eyaletinde test etti. Dünyanın ilk elektrikli uçak modeli olarak karşımıza çıkan bu uçağın ilk testi gerçekleşti.

Şirket tarafından test edilen elektrikli uçakCessna Grand Caravan 208 pistonlu deniz uçağına dayanıyor. Uçağın yeniden teçhizatı Kanada havayolu Harbour Air siparişiyle gerçekleştirildi. 2018 yılında, Vancouver merkezli ve Kuzeybatı Pasifik Okyanusu’nda kısa uçuşlar konusunda uzmanlaşmış havayolu, MagniX ile uçaklarını Magni500 motorlarıyla yeniden donatmayı kabul etti.

Seyir modundaki Magni500 motoru dakikada 1,9 bine kadar bir şaft hızı geliştirebilir. Kapasitesi 560 kW / 750 litre olacaktır. Test uçuşu yaklaşık 30 dakika sürdü. Elektrikli bir uçak Washington Eyaletinde Musa Gölü üzerinde birkaç daire uçtu. Şirket, cihazın “neredeyse sessizce” hareket ettiğini söyledi.

Şirketin geliştiricileri, 2021 yılına kadar elektrikli uçağın Amerika Birleşik Devletleri Sivil Havacılık İdaresi’nden (FAA) tarifeli uçuşlar yapma izni alacağını düşünüyor. Ardından cihaz, uçaktaki yolcularla ilk uçuşu yapabilecektir.

Daha önce Delta Air Lines’ın orman çöplerinden – iğneler, dallar ve yeşilliklerden biyoyakıt geliştirilmesini emrettiği bildirildi. Yakıtın geliştirilmesi, Northwest Advanced Bio-fuels şirketi tarafından yapılacaktır.

Göz atın:   Samsung Galaxy S10 Lite Tasarımı Netlik Kazandı!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu