TeknoDiot
     
     
     

Elektrik Tesisatının Yenilenmesi

Elektrik Tesisatının Yenilenmesi

Elektrik enerjisinin güvenli bir biçimde kullanılmaması başta elektrik yangını olmak üzere birçok olumsuz duruma sebep oluyor. Yangınların ve kazaların önüne geçmek için ise enerjinin stabil bir şekilde dolaşımını sağlamak ve aşırı voltaj durumunun önüne geçmek gerekir. Elektrik tesisatında yapılan yenilemeler ve bakımlar belli bir oranda güvenlik sağlayabilir.

Elektrik Tesisatının Yenilenmesi

Elektriğin güvenli bir biçimde kullanılması büyük ölçüde kabloların ve diğer iletken unsurların direnç gücüne bağlıdır. Ancak kablolar zaman geçtikçe eskimeye, aşınmaya ve direncini kaybetmeye başlar. Tesisatın kaliteli malzemelerden oluşması, eskimeyeceği anlamına gelmemektedir ve kablolar uzun ömürlü olsalar dâhi belli bir süre sonra yenilenmeleri gerekecektir. Eski bir tesisatın elektrik kontağı gibi risklere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Elektrik tesisatı yenilenmediği sürece, kabloların voltaj yüküne dayanmasını sağlamak mümkün değildir. Tesisat belirli periyotlarla yenilenmeli, topraklama ve sigorta bağlantıları sıklıkla yapılmalıdır. Ancak güvenli ve verimli bir kullanım için tesisat yenilemek yeterli değil. Kesintilere karşı önlem alınması da gerekiyor.

Kesintilere Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Elektrik kesintileri, dağıtım şirketleri tarafından planlı bir biçimde yapılıyor olabilir ya da şebeke arızalarından, rüzgar, yıldırım gibi doğal olaylardan kaynaklanıyor olabilir. Her durumda, cihazların çalışmaya devam etmesini sağlamak için güç kaynağı kullanmak gerekir. UPS diye bilinen kesintisiz güç kaynakları, şebeke elektriğini biriktirir ve bağlı olan cihazların kesintiden etkilenmesini önler.

Bu tür kesintiler aynı zamanda voltaj dalgalanması yaratır. Söz konusu dalgalanmalar, elektrik tesisatı ve güvenlik için risk yaratır. Dolayısıyla bu duruma karşı da önlem almak gerekir.

Aşırı Gerilimden Korunmanın Yolları

Yıldırım çarpması, şebeke kaynaklı problemler, ani elektrik kesintileri aşırı gerilime sebep olabilir. Tesisata yönelen yüksek voltaj, elektrikli aletlerin bozulmasına, tesisatta hasarlar oluşmasına sebep olacaktır ve bu durum ciddi kayıplara sebep olabilir. Nitekim elektrik yangınlarının en büyük sebepleri arasında yüksek voltajdan kaynaklanan elektrik arızalarıdır. Bunlardan korunmak için ise Trimbox kullanmak gerekir.

Trimbox Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?

Trimbox, Türk mucitler tarafından tasarlanan, gelişmiş opsiyonlara sahip bir elektrik güvenliği cihazıdır. Yıldırımları ve şebeke kaynaklı yüksek voltajı toprakladığı gibi, şebeke voltajını cihazların ihtiyaç duyduğu seviyelere indirerek regülatör işlevi görür. Trimbox kullanarak, dairenizi elektrik kazalarına karşı güvenceye alabilirsiniz.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Türk Telekom’dan Klavye Uygulaması: TAMBU

Buğra Noyan

Samsung Galaxy Home Mini’nin 12 Şubat’ta Piyasaya Sürülmesi Bekleniyor

Umut Bilgen

SEO mu Yaptırılmalı? SEO Eğitimi mi Almalı?

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.