Drone, Volkanik Patlamaları Tahmin Etmeyi Öğrendi

Droneun volkanik patlamaları tahmin etmesi öğretildi. Bunun için cihaz oksijendeki sülfürün karbondioksite oranını hesaplar.

Araştırmacılar, cihazın öncelikle gezegenin en tehlikeli bölgelerinde kullanılabileceğini açıkladı: St. Helena Dağı, Vesuvius, Krakatoa insanları defalarca hazırlıksız yakaladılar ve yıkıcı hasar verdiler. Ancak insansız hava araçlarının yardımıyla, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yedi ülkeden uluslararası bir bilim insanı ekibi, aktif bir yanardağın ne zaman patlayacağını daha iyi tahmin etmek için bir sistem geliştirdi.

Bunun için araştırmacılar, Manam yanardağını incelemek için Papua Yeni Gine’ye gitti. Minyatür gaz sensörleri ve spektrometreler gibi bileşenlerle modifiye ederek DJI Phantom drone’larını yanlarında getirdiler. Ekip, drone’ları volkanın yüzeyindeki aktif menfezlerin yakınında uçurdu, numuneler topladı ve ölçümler aldı.

Dronlar İş Başında

Veriler, ekibin etraflarındaki kükürt / karbondioksit oranını hesaplamasına izin verdi – verilerin, volkanologların volkanın magmasının kaynağını belirlemesine yardımcı olduğu için bir patlama olasılığını belirlemek için kritik olduğunu söylüyorlar. Ek olarak, toplanan veriler bilim insanlarının yanardağların küresel karbon döngüsüne nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve bu da iklim değişikliği konusundaki anlayışlarını derinleştirecektir.

Ekip sonuçları Frontiers in Robotics dergisinde yayınladı. Raporun ortak yazarlarından Profesör Alessandro Ayuppa, bu cihazların yardımıyla insanların “bir sonraki patlamanın ne zaman olacağını tahmin etmek zorunda kalmayacağını” kaydetti.

Bu, bilim adamlarının acil durumlar için erken uyarı sistemi olarak drone’ları ilk kez kullanması değil. 2020’nin başlarında, başka bir araştırmacı grubu, insansız hava araçları ağının doğal afetlerin erken uyarısını sağlamasına izin veren bir iletişim sistemi geliştirdi.

Göz atın:   MIUI 11 Ekran Görüntüleri Sızdı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu