Dota 2’nin Durumu Kötüye Gidiyor!

Valve’nin MOBA oyunu Dota 2 cephesinde durumlar oldukça kötüye gidiyor diyebiliriz. Dota 2’nin oyuncu sayısında düşüş var.

SuperdataResearch isimli araştırma firması tarafından bugün ilginç veriler yayınlanırken, Valve’in başarılı MOBA oyunu Dota 2’nin oyuncu sayısının düştüğü göze çarptı.

MOBA oyunlarının babası olarak kabul edilen Dota 2 cephesinde moraller bozuk. Dota 2 geçtiğimiz yıl çıkan 7.0 güncellemesi ile zirveye ulaşmıştı ve aylık olarak neredeyse 14 milyon kişi tarafından oynanıyordu. O tarihten bu yana işler değişirken, aylık aktif kullanıcı sayısı 10.6 milyona kadar geriledi. Valve’ın diğer oyunu CS:GO’da aynı sorundan yanıyor. Valve’ın oyunlarında oyuncu sayısı düşüşte.

[ilgiliicerik icerik_id=”15314″]

Şunu belirtmek lazım ki, Dota 2 için bu rakamlara bakarak ‘ölü’ bir oyun diyemeyiz çünkü hâlâ milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Diğer taraftan baktığımız zaman ise oyuncuların bir kısmının da oyunu bıraktığı ya da ara verdiği bir gerçek. Valve de bu durumun farkında olurken, geçtiğimiz dönemde Dota 2 Plus’ı çıkarmıştı ve kullanıcılara opsiyonel üyelik servisi sunmuştu. Buna rağmen pek çok oyuncu Dota 2 Plus’ın ücretsiz olması gerektiğini düşünürken, sunduğu özelliklerin eskilerden çok yeni oyunculara yaradığını söylüyordu.

Durumlar beklenilen gibi gitmediği kesin. Dota 2’nin ezeli rakibi olan LoL tarafında ise durumlar oldukça iyi gözüküyor. Diğer yanda türün yıkılmaz ismi League of Legends her ay 100 milyonun üstünde kişi tarafından oynanıyor!

Dota 2'nin Durumu Kötüye Gidiyor!

Göz atın:   Hitman 2, Güncelleme Sonrasında DirectX 12 Desteğine Kavuştu
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu