Dijital Dünyada Doğru Yeteneğe Ulaşmak Altın Değerinde

PwC’nin bu yıl “Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser” başlığıyla yayımladığı 21. Küresel CEO Araştırması’nın yetenek yönetimine ilişkin sonuçlarına göre;

Dijital dünyada başarı için ihtiyaç duydukları kilit becerilere sahip çalışanları bulma ve işe alma konusu CEO’ların uykularını kaçırmaya devam ediyor. CEO’ların %80’i kendi ülkelerinde dijital becerilere sahip yetenekli çalışanların bulunabilirliği konusunda endişeli olduğunu söylerken,

%28’i ise çok endişeli olduğunu belirtiyor. Kurumların tam potansiyellerine ulaşmaları için teknoloji ve yeteneğin işbirliği elzem hale geliyor. Bu işbirliği bir yandan çalışan deneyimini koruyarak çalışanlarla hatta toplumla güvene dayalı bir ilişki kurarken, diğer yandan doğru yetenek ve becerilere sahip iş gücünü bulmayı veya mevcut iş gücünü doğru becerilerle donatmayı kapsıyor. CEO’ların %76’sı mevcut iş güçleri içinde dijital becerilerin olmamasından endişe duyarken, %23’ü ise yönetim ekiplerinin dijital becerileri konusunda çok endişeli olduklarını söylüyor. Doğru kararlar alabilmeleri için kurumlarını ilgilendiren dijital fırsatları ve tehlikeleri tam anlamıyla anlamaları gereken liderlere göre bu durum, çok ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Dijital dönüşümü hızlandırmak

Dijital Dünyada Doğru Yeteneğe Ulaşmak Altın Değerinde

Otomasyon ve yapay zekâ; verimlilik, üretkenlik ve kârlılıkta artış vaat ediyor ancak bu artış için CEO’ların insan ve makinelerin doğru birleşimini oluşturması gerekli. Başka bir ifadeyle, kurumların iş fırsatları ile otomasyonun istihdam ve güvene olan kaçınılmaz etkisi arasında hassas bir denge kurması gerekiyor.

Birçok CEO bu iş fırsatlarını yeterince hızlı belirlemek konusunda zorlanıyor. CEO’ların yalnızca %47’si otomasyonun müşteri deneyimini ne şekilde iyileştireceğini bildiğini söylüyor. Giderek daha fazla bireysel işin otomasyonlaşmasıyla işlerin de tanımı değişiyor. Otomasyonlaşmış bir dünyada başarı, makinelerin insanların yerine geçmesi değil; bu ikisinin bir arada çalışması anlamına geliyor.

Bu ölçekte bir iş gücü dönüşümü, dijital çağa uygun bir İK organizasyonları gerektiriyor. CEO’ların %60’ı bu görüşe katılırken, İK organizasyonlarında köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor.

Göz atın:   Turkcell'den 5G’ye Giden Yolda Turkcell’den İnovatif Adım

 

PwC’nin bu yıl “Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser” başlığıyla yayımladığı 21. Küresel CEO Araştırması’nın yetenek yönetimine ilişkin diğer sonuçlarına göre;

  • CEO’ların % 76’sı, teknolojik değişimin hızını büyüme için bir tehdit olarak görüyor.
  • CEO’ların % 69’u liderlik ekibinin dijital becerilerden yoksun olduklarını düşünüyor.
  • CEO’ların % 54’ü önümüzdeki 12 ayda çalışan sayısını artırmayı planlıyor.
  • Her 7 CEO’dan 1’i otomasyon nedeniyle çalışan sayısını azaltmayı düşünüyor.
  • CEO’ların % 86’sı dijital yetenekleri işe alabilmek için çalışma ortamını modernleştiriyor
  • CEO’ların % %77’si ise günümüzde dijital açıdan en önemli becerilere sahip çalışanların talep ettiği esnek çalışma modellerini hayata geçiriyor.
  • CEO’ların % 67’si, işlerinin bir kısmı otomasyonla çözülen çalışanlarını bu yönde eğitmek için kurumsal bir sorumluluğa sahip olduklarını kabul ediyor.

Dijital Dünyada Doğru Yeteneğe Ulaşmak Altın Değerinde

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu