Çiftçiler İçin Yapay Zeka Geliştiriliyor

Rus bilim insanları, çiftçiler için dijital vizyon ve yapay zeka sistemleri geliştiriyor.

Buluş sayesinde toprak nemini ve mineral madde içeriğini uzaktan belirlemek, bitkilerde hastalık varlığını ve böcek zararlılarının yayılma odaklarında tespit etmek mümkün olacaktır.

Samara bilim adamları, akademisyen S.P. Korolev’in adını taşıyan Samara Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde tarım teknolojisinde kullanılmak üzere uzay görüşü ve yapay zeka (AI) geliştiriyorlar. Bu TASS tarafından bildirildi.

Uzay teknolojilerinin mahsul yetiştirme verimliliğini artırması, gübre tüketimini azaltması ve mahsul verimini yaklaşık dörtte bir oranında artırması planlanıyor.

Böylece, örneğin, toprağın nem içeriğini ve mineral içeriğini uzaktan belirlemek, bitkilerdeki hastalıkların varlığını ve hatta böcek zararlılarının yayılma merkezlerini tespit etmek mümkün olacaktır. Sinir ağları görüntüleri otomatik olarak analiz eder.

Çiftçiler İçin Yapay Zeka Geliştiriliyor

Bilim adamları, toplu kullanıma uygun hiperspektral sensörler oluşturmanın yanı sıra, sinir ağlarının derin öğrenme yöntemlerini kullanarak ortaya çıkan hiperspektral görüntülerin yeniden yapılandırılması ve analizi için algoritmalar geliştirecekler.

Sistemin test edilmesi için Samara Devlet Tarım Üniversitesi ile çoktan anlaşmaya varıldı. Üniversiteden beklendiği gibi, uzay teknolojisi mahsul yetiştiriciliğinin verimliliğini artırmalı, gübre tüketimini azaltmalı ve mahsul verimini yaklaşık dörtte bir oranında artırmalıdır. Örneğin, toprak nemini ve mineral içeriğini uzaktan belirlemek, bitkilerdeki hastalıkların varlığını ve hatta böcek zararlılarının yayılma odaklarını tespit etmek mümkündür. Yapay sinir ağları, tarım makinelerinin “görüş” sistemlerinden elde edilen görüntüleri otomatik olarak analiz edecek.

Daha önce, Samara Üniversitesi Teknik Sibernetik Bölümü’nden uzmanlar, gelecek vaat eden yerli uydular için kompakt bir uzay hiperspektrometresi oluşturdular ve Süper Bilgisayarlar ve Genel Bilişim Bölümü’nden bilim adamları ile birlikte, yörüngeden elde edilen Dünya yüzeyinin hiperspektral görüntülerini işlemek ve sınıflandırmak için yöntemler geliştirdiler.

Çiftçiler İçin Yapay Zeka Geliştiriliyor

Göz atın:   Facebook, Kripto Para ve Dijital Cüzdanını Tanıttı
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu