TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Yazılım Haberleri » Android Haberleri » BTK, GetContact ve Benzeri Uygulamalar İçin Harekete Geçti

BTK, GetContact ve Benzeri Uygulamalar İçin Harekete Geçti

BTK, GetContact ve Benzeri Uygulamalar İçin Harekete Geçti

Kısa zaman içinde popüler olan GetContact uygulaması gözlere battı ve sonunda BTK tarafından harekete geçildi. Rehberde nasıl kayıtlıyım sorusuna yanıt veren GetContact uygulaması için BTK inceleme başlattığını açıkladı.

Ancak sadece GetContact değil onla birlikte listede 25 farklı rehber uygulaması da yer alıyor. GetContact uygulaması, kullanıcı gizliliği ve veri güvenliğini tehlikeye atmasıyla da eleştiri konusu oldu. Uygulamayı indirdiğiniz zaman sizden bir çok izin istemekte kullanıcılarda okumadan genellikle izin vermekte. Ama izin verdiğiniz için uygulama rehberinizden, bir çok kişisel bilgilere erişebiliyor. Ancak malesef bu durum uygulamanın popülerliğinin önünde hiçbir engel oluşturmuyor.Öte yandan, bu durum uygulamanın popülerliğinin önünde hiçbir engel oluşturmuyor. Aslında GetContact uygulamasının başı dertte diyebiliriz. BTK sonunda konuya el attı.

[ilgiliicerik icerik_id=”14080″]

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gelen şikayetleri de dikkate alarak, GetContact dahil 25 rehber uygulaması hakkında inceleme başlatıldığını resmen duyurdu. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, açıklamada bulundu “GetContact gibi kaynağı belli olmayan 3. parti uygulamalar ile kişilerin bilgilerini toplayan uygulamalar konusunda kullanıcıları uyardı. Sayan, bu tarz şikayetlerin artması üzerine GetContact gibi 25 farklı mobil uygulama için inceleme başlattıklarını belirtti.” Sosyal medya kullanıcıları da nasıl kayıt edildiğini ekran görüntüsünü alıp paylaşmakta. Güzel düşünülmüş bir uygulama olsa da sizi tehlikeye atabilir. Güvenlik sorunu gerçekten sorun.

GetContact, 4,5 milyarın üzerinde sorgulama yapıldığına dair bilgi uygulamanın sitesinde gösteriliyor. 100 milyonlarca kez indirilen CIAUpcallTrueCaller gibi uygulamaların topladığı bu bilgileri ne şekilde kullanıldığı ve güvenliğe gerçekten önem verip vermediği ise bilinmiyor. Bu tür uygulamalar ilk açtığınızda sizden bir çok şeye ulaşmak için izin istemekte. Bunları okuduktan sonra uygulamayı kullanıp, kullanmayacağınızı o zaman karar verin deriz.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


DeFacto’dan Genç Yazılımcılara Destek

Buğra Noyan

Huawei Mate 30’da Google Hizmetlerini Çalıştırmak İçin Yeni Yöntem

Buğra Noyan

Snapchat Hikayeleri Nasıl Sessize Alınır?

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.