teknodiot.com
   
     

Boşanma Davası Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Boşanma Davası Konusunda Bilinmesi Gerekenler Sponsorlu

Büyük umutlar beslenerek kurulan yuvalar hayal kırıklıklarına dönüşebilir. Boşanmaya karar verdiyseniz boşanma davaları konusunda bilmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davaları eşlerden her birinin şu anda ikamet ettikleri yerlerde açılabildiği gibi eşlerin son 6 aydır beraber oturdukları yerde de açılabilir. Yani kanun koyucu boşanma davalarında tek bir yer mahkemesini yetkili kılmamış olup taraflara birden fazla yerde dava açma hakkı tanımıştır. Eşlerden birinin yabancı bir ülke vatandaşlığının bulunması durumunda o ülkede de boşanma davası açılabilir. Yabancı ülke de verilen boşanma kararının ülkemizde hüküm ifade edebilmesi için ülkemizde mahkemeleri tarafından verilen bu kararın tanınması gerekmektedir.

Boşanma Davası Konusunda Bilinmesi Gerekenler Sponsorlu

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma sebeplerini kanun koyucu özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olmak üzere iki başlık altında değerlendirmiştir.

Özel Boşanma Sebeplerinin Bazıları şu şekildedir:

1-Eşlerin Zinası

2-Pek kötü ve onur kırıcı muamele( davranış)

3-Hayata kast

4-Eşin suç işlemesi

5-Halsiyetsiz hayat sürme

Genel boşanma sebebi olarak da şiddetli geçimsizlik, ilgisizlik, gösterilmektedir.

Boşanma Davası Açarken Avukat Tutmak Gerekli Midir?

Boşanma davası dilekçesinin hazırlanması ve delillerin sunulması işlemleri son derece profesyonellik istemektedir. Boşanma davaların konusunda uzman bir avukattan yardım almak yaşayabileceğiniz hak kayıplarının önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Boşanma davalarının en yetkin ve başarılı ismi Av. Serdarhan Topo’dur.  Boşanma davalarınızı takip etmek için avukat tutma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Avukat tutmadan da boşanma davanızı açmanız ve sonuçlandırmanız mümkündür. Fakat özellikle çekişmeli boşanma davalarında velayet, nafaka, maddi manevi tazminat gibi konularda önceden yetkin bir avukat ile görüşmek olası hak kayıplarınızın önüne geçecektir.

Boşanma Davası Süresinde Beni Neler Bekliyor?

Boşanma davalarının ilk aşaması dilekçenin mahkemeye sunulmasıdır. Boşanma davası dilekçelerinde tarafların isimleri, varsa çocukları, boşanmak isteme sebepleri, nafaka talepleri, velayet talepleri, maddi manevi tazminat talepleri gibi pek çok husus yer alır. Boşanma davası açılırken davayı açan taraftan bir takım harçlar alınır bu harçların miktarı tanık sayısı, bilirkişi incelemesi istenip istenilmemesi gibi pek çok husus değerlendirilerek belirlenir. Dava dilekçesinin mahkemeye ibrazı ve harçların yatırılması aşamasının tamamlanmasının ardından dilekçeler aşamasına geçirir. Davacının dilekçesi davalıya tebliğ edilir ve cevap vermesi için 2 haftalık süre verilir. Davalı tarafın dilekçeye cevap vermemesi durumunda davacının dilekçesinde yazılı hususları red ettiği kabul edilir ve yargılama aşamasına geçilir.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma her iki eşinde çocukların velayeti, nafaka, mal varlığı, tazminat konularında anlaşmaya vardıklarını gösteren bir protokol imzalamaları ve bu protokolle birlikte boşanmak için mahkemeye başvurdukları boşanma türüdür. Tarafların anlaşmalı olarak boşanabilmeleri için 1 senedir resmi nikahlı olarak evli olmaları gerekmektedir. 1 yılı doldurmamış çiftlerin anlaşmalı boşanma yoluna başvurarak evliliklerini sonlandırmaları söz konusu değildir.

Boşanma Davası Açtım Duruşmalara Gitmek Zorunda Mıyım?

Boşanma davası duruşmaları ruhsal ve psikolojik olarak çiftlerin oldukça yıprandıkları aşamalardır. Avukatınız olması durumunda çekişmeli boşanmalarda duruşmalara gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Avukatınız yoksa duruşmalara gitmenizi tavsiye etmekteyiz. Anlaşmalı boşanma yöntemi ile boşanmayı düşünmekteyseniz anlaşmalı boşanma davalarına avukatınız olsa dahi gitmeniz gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların hakim huzurunda dinlenilmesi şarttır.

Boşanma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Çocukların velayeti konusunda kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Taraflardan yalnızca bir tanesi velayet konusunda talepte bulunmaktaysa o tarafa çocukların velayeti verilir. Talepte bulunmayan tarafa çocukların velayeti verilmez. Fakat her iki tarafta çocukların velayeti konusunda talepte bulunuyor ise bu durumda tarafların ekonomik, sosyal ahlaki durumları değerlendirilerek çocukların velayetlerinin kime verileceğini hakim tarafından karar verilir. Boşanma davaları konusunda aklınıza takılan sorulara cevap arıyorsanız Av. Serdarhan Topo ile iletişime geçmenizi önermekteyiz.