TeknoDiot.com
   
     

Bitcoin İçin Vergi Düzenlemesi Geliyor!

Bitcoin İçin Vergi Düzenlemesi Geliyor! İnternet Haberleri Kripto Para Haberleri Sektörel Haberler Teknoloji Haberleri

Dünyada son zamanlarda en popüler kavramlardan biri tartışmazsın “Bitcoin”. Dünya devletleri tarafından artık vergilendirilecek mi?

Yeni nesil para birimleri olan kripto veya dijital para birimleri artık gelecekte her alanda kullanılmaya sunulmaya başlayacaktır. Bitcoin‘i devlet birimleri inceleme altına aldı. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk‘ün söylediğine göre Maliye Bakanlığı, kripto paraya isim konulması için Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası‘na başvurmuş. Açıklamalarda ise şöyle devam ediliyor. Diğer bir yanan kripto para birimlerine isim verilmesinin vergileme için ana koşul olduğunu belirtiliyor.

Bitcoin İçin Vergi Düzenlemesi Geliyor! İnternet Haberleri Kripto Para Haberleri Sektörel Haberler Teknoloji Haberleri

Bitcoin’e Vergilendirme Mi Geliyor?

Devlet üstünde resmi bir isme kavuşturulması ile başlanacak olan düzenleme ile birlikte Bitcoin‘in bir emtia olarak adlandırılmak. İkincisi para ve üçüncüsü de menkul kıymet olarak isimlendirmek. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı dijital para birimi konusunda çalışmalar yapacak mevkiler. Kripto para birimlerine resmi bir şekilde isimlendirildikten  sonra vergilendirilebileceği söylenen kripto paraları, eğer gerçekleşirse ilk vergilendiren ülke ise biz olabiliriz.

Bitcoin dünyada 3 Ocak 2009‘da hayatımıza girmişti. Bitcoin‘i oluşturanlar kripto para sektörüne sadece 21 milyon Bitcoin çıkardılar ve o 21 milyon Bitcoin dönüşüm içinde kullanılmakta.