Bitcoin İçin Vergi Düzenlemesi Geliyor!

Dünyada son zamanlarda en popüler kavramlardan biri tartışmazsın “Bitcoin”. Dünya devletleri tarafından artık vergilendirilecek mi?

Yeni nesil para birimleri olan kripto veya dijital para birimleri artık gelecekte her alanda kullanılmaya sunulmaya başlayacaktır. Bitcoin‘i devlet birimleri inceleme altına aldı. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk‘ün söylediğine göre Maliye Bakanlığı, kripto paraya isim konulması için Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası‘na başvurmuş. Açıklamalarda ise şöyle devam ediliyor. Diğer bir yanan kripto para birimlerine isim verilmesinin vergileme için ana koşul olduğunu belirtiliyor.

Bitcoin İçin Vergi Düzenlemesi Geliyor!

Bitcoin’e Vergilendirme Mi Geliyor?

Devlet üstünde resmi bir isme kavuşturulması ile başlanacak olan düzenleme ile birlikte Bitcoin‘in bir emtia olarak adlandırılmak. İkincisi para ve üçüncüsü de menkul kıymet olarak isimlendirmek. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı dijital para birimi konusunda çalışmalar yapacak mevkiler. Kripto para birimlerine resmi bir şekilde isimlendirildikten  sonra vergilendirilebileceği söylenen kripto paraları, eğer gerçekleşirse ilk vergilendiren ülke ise biz olabiliriz.

Bitcoin dünyada 3 Ocak 2009‘da hayatımıza girmişti. Bitcoin‘i oluşturanlar kripto para sektörüne sadece 21 milyon Bitcoin çıkardılar ve o 21 milyon Bitcoin dönüşüm içinde kullanılmakta.

Göz atın:   Kanada Bankası: Apple, Kripto Para Borsası Kurabilir!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu