TeknoDiot
     
     
     

Bilim İnsanları Bir Hücrenin Ölüm Hızını Ölçtü

Bilim İnsanları Bir Hücrenin Ölüm Hızını Ölçtü

Bir hücre ne kadar sürede ölür? Bilim insanları ilk kere ölen bir hücrede ölüm hızını ölçtü. GİF olarak izleyebilirsiniz.

Bilim insanları ilk kere ölen bir hücrede ölüm hızını ölçtü. Programlanmış hücre ölümü kısaca hücrede apoptozu tetikleyen bilim insanları, hücrede ölüm dalgasını dakikada 0.003 mm yani 3 mikrometre olarak ölçtü. Bu dalga sinyali işlemine tetikleyici dalga ismi veriliyor.

Aynı ormanda tek bir noktadan çıkan yangının yayılmasına veya dominoların birbiri ardına devrilmesine benziyor. Çok hücreli canlılarda her gün yeni hücreler bu tetikleme dalgalarıyla yaratılıyor.

Ek olarak beyinde nöron hareketi potansiyelleri aksonlar boyu elektrik sinyalleri ile şu demek oluyor ki tetikleme dalgalarıyla yayılıyor. Fakat bu çalışmada ilk defa hücre ölümü için bu dalgalar kullanıldı. “aslına bakarsak bu çalışma tabiat ananın bu dalgaları iyi mi kullandığına diğer bir örnek teşkil ediyor. Fakat çoğu biyolog bu yine yeniden olduğunu görmemiştir, “diyor Stanford Üniversitesi’nden biyokimya James Ferrell. Apoptoz en anlaşılan hücre ölümü şeklidir. İnsan vücudu yaşlanan , gereksiz veya mutasyona uğramış kanser hücrelerini bu şekilde dokuya zarar vermeden öldürebilir. Tabi yine de bu halen gizemini kullanıyor. Örneğin, her zaman kanserli hücrelerin mutasyona uğraması engellenemiyor.

Bilim İnsanları Bir Hücrenin Ölüm Hızını Ölçtü

Böylece hücreler kanser oluyor ve sağlıklı hücreler bozuluyor. İşte neler bulunduğunu idrak etmek için, bu prosesi yavaşlatmak ve apoptozunun iyi mi düzenlendiğini keşfetmek gerekiyor. Araştırmacılar hücre içindeki apoptozu görmek için, araştırmacılar Afrika pençeli kurbağa yumurtası kullandı.

Yumurtanın stoplazmasını çıkararak , çekirdek materyali bir tübe yerleştirildi. Sonrasın apoptoz başlatıldı ve floresan protein sayesinde apoptoz başladığındaki parlaklığın değişimi gözlendi. Bu yeşil parlama tüpte belli bir hızda ilerlediğinde, apoptozun hızı tetikleme dalgası ile yayıldı, kimyasal difüzyonun karşısında ,bildirişim metoduna nazaran daha yavaş gerçekleşiyor.

Sonraki adımda ise bu proses gerçekleştiğinde naturel biçimde gözlemlemek oldu. Çünkü kurbağa yumurtaları normalde gayet opak olduğundan floresans mikroskopisi işe yaramayabilirdi. Fakat sağlam bir yumurtaya Apoptoz uygulandığında, yumurtanın renginin zaman içinde değiştiğini ve hücrenin ölürken koyulaştığını gözlemlediler. Bu değişim ise belli bir hızda gerçekleştiğinden tetikleme dalgasını işaret ediyordu.

Yumurtaları çözümleme ettiklerinde, aktive olan kaspazlarda (hücre ölümüyle ilgili bir enzim) programlanmış hücre ölümünün kritik rol oynadığını gösterdiler. Diğer taraftan yaşayan hücrelerde bu aktif kaspazların olmadığı görüldü.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Renk Değiştiren Kelebek Şeklinde Molekül Geliştirildi

Buğra Noyan

İnsan Beyninde Yeni Keşfedilen Kısım Bizi Eşsiz Kılabilir

Uğur Aydemir

Event Horizon Teleskopu ile İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayınlandı

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.