Bilim İnsanları Bir Hücrenin Ölüm Hızını Ölçtü

Bilim İnsanları Bir Hücrenin Ölüm Hızını Ölçtü

Abone Ol 

Bir hücre ne kadar sürede ölür? Bilim insanları ilk kere ölen bir hücrede ölüm hızını ölçtü. GİF olarak izleyebilirsiniz.

takipçi satın al
takipçi satın al

Bilim insanları ilk kere ölen bir hücrede ölüm hızını ölçtü. Programlanmış hücre ölümü kısaca hücrede apoptozu tetikleyen bilim insanları, hücrede ölüm dalgasını dakikada 0.003 mm yani 3 mikrometre olarak ölçtü. Bu dalga sinyali işlemine tetikleyici dalga ismi veriliyor.

Aynı ormanda tek bir noktadan çıkan yangının yayılmasına veya dominoların birbiri ardına devrilmesine benziyor. Çok hücreli canlılarda her gün yeni hücreler bu tetikleme dalgalarıyla yaratılıyor.

Ek olarak beyinde nöron hareketi potansiyelleri aksonlar boyu elektrik sinyalleri ile şu demek oluyor ki tetikleme dalgalarıyla yayılıyor. Fakat bu çalışmada ilk defa hücre ölümü için bu dalgalar kullanıldı. “aslına bakarsak bu çalışma tabiat ananın bu dalgaları iyi mi kullandığına diğer bir örnek teşkil ediyor. Fakat çoğu biyolog bu yine yeniden olduğunu görmemiştir, “diyor Stanford Üniversitesi’nden biyokimya James Ferrell. Apoptoz en anlaşılan hücre ölümü şeklidir. İnsan vücudu yaşlanan , gereksiz veya mutasyona uğramış kanser hücrelerini bu şekilde dokuya zarar vermeden öldürebilir. Tabi yine de bu halen gizemini kullanıyor. Örneğin, her zaman kanserli hücrelerin mutasyona uğraması engellenemiyor.

Böylece hücreler kanser oluyor ve sağlıklı hücreler bozuluyor. İşte neler bulunduğunu idrak etmek için, bu prosesi yavaşlatmak ve apoptozunun iyi mi düzenlendiğini keşfetmek gerekiyor. Araştırmacılar hücre içindeki apoptozu görmek için, araştırmacılar Afrika pençeli kurbağa yumurtası kullandı.

Yumurtanın stoplazmasını çıkararak , çekirdek materyali bir tübe yerleştirildi. Sonrasın apoptoz başlatıldı ve floresan protein sayesinde apoptoz başladığındaki parlaklığın değişimi gözlendi. Bu yeşil parlama tüpte belli bir hızda ilerlediğinde, apoptozun hızı tetikleme dalgası ile yayıldı, kimyasal difüzyonun karşısında ,bildirişim metoduna nazaran daha yavaş gerçekleşiyor.

Göz atın:   Genç Mucitlerden Büyük Projeler

Sonraki adımda ise bu proses gerçekleştiğinde naturel biçimde gözlemlemek oldu. Çünkü kurbağa yumurtaları normalde gayet opak olduğundan floresans mikroskopisi işe yaramayabilirdi. Fakat sağlam bir yumurtaya Apoptoz uygulandığında, yumurtanın renginin zaman içinde değiştiğini ve hücrenin ölürken koyulaştığını gözlemlediler. Bu değişim ise belli bir hızda gerçekleştiğinden tetikleme dalgasını işaret ediyordu.

Yumurtaları çözümleme ettiklerinde, aktive olan kaspazlarda (hücre ölümüyle ilgili bir enzim) programlanmış hücre ölümünün kritik rol oynadığını gösterdiler. Diğer taraftan yaşayan hücrelerde bu aktif kaspazların olmadığı görüldü.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
teknodiot youtube
Oyuncu Ekipman İnceleme Videolarını Kaçırmayın!
Oyuncu Ekipman İnceleme
Videoları!
ABONE OL