Bilim İnsanları, Beyin Stimülasyonunu Sıfır Yerçekiminde Test Etti

Pek çok araştırmacı, Dünya’dan 9.000 km yükseklikte sıfır yerçekiminde uçma şansına sahip değil.

South Carolina Tıp Üniversitesi’ndeki (MUSC) bilim insanları, sonuçları iki kez kontrol etmek için deneyleri tekrarlayabilecekleri kontrollü laboratuvarlarda araştırma yaparlar.

Ancak gelecekte gerçek astronotların uzay yolculuğunda neler yaşayabileceğini merak eden birkaç bilim insanı, sıfır yerçekiminde beyin araştırması yapmak için göklere çıktı. Araştırma sonuçları Nature Microgravity dergisinde yayınlandı.

Nöroradyolog Donna Roberts, M.D. ve sinirbilimci Badran, kendisi ve özellikle MUSC Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden bir grup gönüllüye transkraniyal manyetik stimülasyon veya TMS gerçekleştirmek için bir proje üzerinde işbirliği yaptı.

Transkraniyal manyetik stimülasyon, kısa manyetik darbeler kullanarak serebral korteksi invaziv olmayan bir şekilde uyaran bir yöntemdir. Transkraniyal elektriksel stimülasyon (TES) gibi, TMS de bazen ağrılıdır ve bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Dr. Roberts deneyinde TMS’nin sıfır yerçekiminde güvenle kullanılabileceğini kanıtlamayı ve katılımcıların Dünya’nın yerçekimi etkisi altındaki sonuçlarını sıfır yerçekimindeki sonuçlarıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır.

TMS prosedürü sırasında, elektriksel aktiviteyi uyarmak için kafatasından beyne manyetik bir darbe gönderilir. Nabız çok lokalize. Tıbbi görevli, bobini deneğin başına yerleştirir; Hastanın başparmağı seğirdiğinde, bilim insanı TMC bobininin doğru yerde olduğunu bilir.

TMS, Dünya’da, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından inatçı depresyonun tedavisi için onaylanmıştır. MUSC ve diğer kuruluşlardan bilim isanlarıda TMS’nin TSSB tedavisi için kullanımını araştırıyorlar. Ayrıca opioid kullanan kişilerde bağımlılık ve ağrıyı tedavi etmek için de kullanılır. Ve ayrıca inme hastaları için rehabilitasyon merkezlerinde. Depresyon, Dünya’dan uzakta uzun vadeli görevlerde bulunan insanlar için bir sorun olabilir. Roberts ve Badran, TMS’nin uzay görevlerinde uzun vadeli kullanım için kullanışlı ve kompakt bir araç olabileceğinden eminler.

Farklı Testler Gelecekte Olacak Gibi Duruyor

Bilim İnsanları, Beyin Stimülasyonunu Sıfır Yerçekiminde Test Etti

TMS ayrıca uzun uçuşlar sırasında astronotları iyi bilişsel formda tutabilir, böylece Ay veya Mars’a indiklerinde çalışmaya hazır olurlar. Ama önce, araştırmacıların sıfır yerçekiminde “normal” bir okumanın nasıl göründüğünü bulması gerekir.

Bir insan uzaydayken ilaçların farklı şekilde metabolize edildiği zaten biliniyor. Roberts, uyku hapı alan astronotların uzayda doğru dozu belirlemek için deneme yanılma işlemine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ve Roberts’ın, astronotların beyinlerinin MRI taramalarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuştan önce ve sonra karşılaştıran önceki çalışması, beyinde astronotların motor becerilerindeki ve bilişsel yeteneklerindeki değişikliklerle ilişkili fiziksel değişiklikleri gösterdi.

TMS’yi sıfır yerçekiminde test etmek için, sıfır yerçekimi uçuşları sunan Zero Gravity Corporation uçağını kullanmak zorunda kaldılar.

G-Force One olarak adlandırılan uçak, 45 derecelik bir açıyla yukarı ve ardından 45 derecelik bir açıyla aşağıya doğru bir yay çizerek uçuyor. Yükselme ve alçalma arasındaki kısa 20-30 saniye boyunca uçaktaki herkes ağırlıksız hale gelir. Ve bu sadece 20-30 saniyelik pencere, Roberts ve Badran’ın TMS testini yapmak zorunda kaldığı zamandı.

Roberts ve Badran’ın gönüllü ekibi, psikiyatri ve davranış bilimleri bölümünden TMS’yi yönetme konusunda tecrübeli kişilerden oluşuyordu, çünkü hepsi sırayla denek ve kontrolör olarak hareket etmek zorunda kaldılar. Gerçek astronotlarla yaklaşık aynı yaşta, yaklaşık 30 yaşında insanlara ihtiyaçları vardı.

Roberts ve Badran, bir deney yapmak için tek bir şansları olduğunu biliyorlardı. Bu tür uçuşlar çok pahalıdır ve araştırma ödeneğinin çoğu bu maliyetlere gitti. Sıfır yerçekiminin her 20-30 saniyesinde, bilgisayarlarında bobine bir sinyal gönderecek, başparmağın seğirmesini kaydedecek ve ardından TMS’nin çalıştığını söyleyecek bir yazılım çalıştırmaları gerekiyordu. Başparmak seğirmesini kaydetmediyse, sistem gücü artırdı ve seğirme algılanana kadar başka bir sinyal gönderdi.

Bilim insanları, her bir kişi için uçuştan önce ve sonra yerde yapılan birkaç ölçümle karşılaştırılabilecek en az üç ölçüm elde etti.

Deneyin sonuçları  , sıfır yerçekiminde, baş parmağınızın seğirmesine neden olmak için Dünya’dakinden daha az elektromanyetizmanın gerekli olduğunu gösterdi. Bu, beyinde meydana gelen nörofiziksel değişiklikleri düşündürür, ancak beynin kafatasındaki fiziksel yer değiştirmesinden uyarılmaya daha güçlü yanıt veren nöronlara kadar çeşitli olası açıklamalar vardır.

TMS’nin sıfır yerçekiminde mümkün olduğunu kanıtlayan bilim insanları, TMS’yi uzay görevleri için kullanmaya yönelik araştırmalarına devam edecekler.

Bilim İnsanları, Beyin Stimülasyonunu Sıfır Yerçekiminde Test Etti

Göz atın:   Ses Dalgalarının Kütle Taşıdığına Dair Yeni Kanıtlar Bulundu
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu