Bankalar, Türk Telekom'a Ortak Oluyor!

Bankalar, Türk Telekom’a Ortak Oluyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türk Telekom’daki hisselerin yüzde 55’ine sahip OTAŞ’ın Türk Telekoma kredi veren bankaları tarafından oluşturulacak bir ortak girişime devretmek üzere onayladı.

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. Oger Telecom grubu şirketlerinden Otaş, bu hisseleri teminat olarak göstererek bankalardan 2013 yılında 4.7 milyar dolar kredi almıştı. Bu durum onlar için kötü oldu diyebiliriz.

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, OTAŞ’ın kendilerinden aldığı krediyi geri ödeyememesi üzerine Türk Telekom’daki yüzde 55 OTAŞ payını devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Türk Telekom tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na KAP devir operasyonlarına ait olarak söyleme yapıldı.

Bankalar, Türk Telekom'a Ortak Oluyor!

[sp-related style=”dark” id=”20338″]

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (Türk Telekom) bulunan yüzde 55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.”

Göz atın:   Deprem Sonrası Türk Telekom, Kesintiden Dolayı 10 GB İnternet Hediye Edecek

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu