Bakan Açıkladı: Sosyal Medya Fenomenlere Kötü Haber

Sosyal medya fenomenlerine Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan kötü haber! Sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilere yönelik önemli bir açıklama yaptı.

Bakan Ağdal, elektronik ticaret ve sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ilişkin değerlendirmede bulundu. İnternet siteleri ve sosyal medya üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerektiğini belirterek, “Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” dedi.

[ilgiliicerik icerik_id=”15010″]

Naci Ağbal: Vergi Vermek Zorundalar!

“İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız” dedi. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin bu kişi vergisini vermek zorunda dedi. İnternet devri artık çok çok büyük ve artık internet herkes için bir gelir kapısı diyebiliriz. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, elektronik ticaret platformları başta olmak üzere tüm internet sitelerini taradığına dikkati çekerek, yeni kurulacak Risk Analiz Merkezi’nde de internet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesi için özel bir birim kurulacağını söyledi.

Bakan Açıkladı: Sosyal Medya Fenomenlere Kötü Haber

Ülkemizde en çok satışın ve ticaretin gerçekleştiği sosyal medya mecrası günümüzde Instagram tabi ki. En çok satıcının ve alıcının olduğu sosyal medya orası olduğundan dolayı Instagram satıcılarını bu durum etkileyecek gibi duruyor. Sadece bu durumda değil. Yurtdışı üzerindeen satış yapanlarda bu duruma dahil. Bakan Ağdal şöyle devam etti; “Kredi kartıyla kişi ödemeyi yapıyor, para yurtdışındaki bir banka hesabına gidiyor.

O şirket de Türkiye’de sürekli internet üzerinden hizmet sunup para kazanıyor. Bunların her biriyle ilgili vergi incelemelerini başlattık. Ticaretin yürütüldüğü ortama bakılmaksızın bütün kazançlar üzerinden verginin tam ve doğru alınması konusunda kararlıyız. Özellikle e-ticaret alanında şu anda yürüttüğümüz çalışmalar var. Biz bu çalışmalara başlayınca gördük ki yurtdışındaki büyük firmalar da dahil gelip vergi ödemek istedi. Hükümet olarak kararlılığımızı gördüler. Vergisini ödemeyene de devlet olarak gerekeni yapıyoruz.” Satış yapanların takipçi sayıları milyona doğru ilerliyor. İlerleyen zamanlarda bakanlık tarafından daha kapsamlı bir düzenleme geleceği kesin.

Göz atın:   Hepsiburada.com Satılıyor!

 

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu