teknodiot.com
   
     

Avrupa’nın En Yüksek Çözünürlüklü Teleskobu Türkiye’de Olacak!

Avrupa’nın En Yüksek Çözünürlüklü Teleskobu Türkiye'de Olacak! Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri

Avrupa’nın en yüksek çözünürlüklü teleskobu Türkiye’de olacak! İşte konunun detayları.

Türkiye’nin, dünyada kendi teleskobu ve görüntüleme sistemlerini milli olarak tasarlayıp üretebilen sayılı ülkeler arasına girmesini sağlayacak proje görüntülendi.Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılından beri yürütülen, Türkiye’nin 2023 vizyon projeleri arasındaki en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan Doğu Anadolu Gözlemevi’nin kısaca DAG kurulum çalışmaları, 3170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde tüm hızıyla devam ediyor.
Avrupa’nın En Yüksek Çözünürlüklü Teleskobu Türkiye'de Olacak! Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri

2020 yılında hizmete girecek olan DAG teleskobunun son hali görüntülendi. Atmosferik türbülansa bağlı etkilerin tümünü ortadan kaldıran DAG ile HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan 7 kat daha yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek.

FMV Işık Üniversitesi ve İsviçre merkezli HEIG-VD ortaklığında tasarımı Atatürk Üniversitesi için %100 yerli ve milli imkanlarla yapılan DAG Teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirerek Adaptif Optik sistemleri barındıracak.

Kaynak: TO