Araç Ruhsatını Veren Kurum Değişiyor!

Araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere geçişi hakkında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar açıklamalarda bulundu.

Şuan ikinci el araç satış ve devir işlemlerini noterler yapıyor ve işlem sonucunda aracın yeni sahibine 30 günlük geçici tescil belgesi veriyor. Daha sonra vatandaş emniyet birimlerine giderek ruhsatı buradan çıkarıyor. Yeni yıldan itibaren bu süreç değişecek.

Plaka Değişikliği Olmayan Araçların Ruhsatı Anında Teslim Edilecek

Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 2018’den itibaren trafik tescil ve sicil işlemleri noterlerde gerçekleştirecek. Yunus Tutar, bu işlemler için Araç Tescil Sistemi (ARTES) kurduklarını belirterek “Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Vatandaşın yararına bir uygulama.” dedi.

Uygulamanın 2018’den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini ifade eden Yunus Tutar, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın araç sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi.

Kaynak

Göz atın:   UFO ile Çarpışan Uçak!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu