TeknoDiot
     
     
     

Android Telefonlarda EFS Yedeği Nasıl Alınır?

Android Telefonlarda EFS Yedeği Nasıl Alınır?

Android telefonlarınızda bazen modem dosyası EFS bozulabiliyor. İşte bu sırada öncesinde neler yapılması, nasıl yapılması işte detaylar.

Android telefonlarımıza güncelleme gelmeyince veya güncelleme desteği kesilince bizde ilk olarak telefonumuzu rootlayıp daha sonrasında da Custom ROM yüklüyoruz. Ama bazen bu yükleme sırasında İMEİ kayıparı yaşanmakta. Peki nasıl kayıp yaşanıyor. Bazen yüklediğiniz ROM’lar telefonunuzun modem dosyasını değiştirmekte veya da sıfırlamakta.

Bundan dolayı da EFS yani Encryption File System olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden olan IMEI, Wifi Mac Adresi, ürün kodu gibi bilgiler saklanır. Custom rom yüklemeleri ve firmware yüklemeleri gibi işlemler esnasında zarar görebilir, silinebilir yada değiştirilebilir. Bu kayıplardan dolayı telefonunuzun EEFS yedeği yok ise telefoncularda sürünebilirsiniz. Bizde sizlere bu sorunlara yakalanmayın diyerek EFS yedeğinizi almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yapılacak Listesi;

  1. Sistem dosyalarına erişim yapılacağından öncelikle telefonunuzun rootlanmış olması gereklidir.
  2. Root işleminden sonra klasörlere erişimde kullanabileceğiniz bir dosya yöneticisi gereklidir. Genellikle bu işlemlerde Root Explorer uygulaması kullanılıyor.
  3. Root Explorer’ı indirdikten sonra çalıştırıp içerisinden EFS klasörünün olduğu dizine gelin.
  4. EFS klasörü üzerine basılı tutarak açılan menüden ister “zip this folder” komutu ile zip şeklinde ister “copy” komutuyla direkt klasör olarak herhangi bir yere yedek oluşturabilir veya da hafıza kartı varsa koplayabilirsiniz.
  5. Yedeğinizi silinme olmayacak bir yere kopyalamanız tavsiye edilir.
    EFS’nin bozulması olursa aynı işlemlerin tersini yaparak aldığınız yedeği orjinalinin üzerine yazmanız yeterlidir.

 

**Yükleme esnasında telefonunuza gelebilecek zararlardan ” teknodiot.com “sorumlu değildir.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Huawei Test Otomasyon Platformu TÜBİTAK Tarafından Onaylandı

Uğur Aydemir

Samsung Kılıf ve Aksesuar Çeşitleri

TeknoDiot Bey

Huawei Mate 10 Videoda Görüldü!

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.