Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

Android P Duyuruldu! Google’ın her sene düzenlediği Google geliştiriciler konferansı etkinliği olan Google I/O 2018 etkinliğinde Android P sürümü duyuruldu. İşte yenilenen Android arayüzü.

Google, geliştiriciler konferansı Google I/O 2018‘de yeni işletim sistemi Android P‘yi tanıttı. Bu sene ki konferans San Francisco‘da açık havada düzenlendi. Google her yıl bu tarihler arasında düzenlediği geliştiriciler konferansı I/O etkilnliğinin yenisi 8 Mayıs tarihinde başladı ve 11 Mayıs’ta sona erecek.

Basit, zeki ve dijital erişilebilirlik özellikleri ön planda olan yeni Android sürümü olan Android P’nin yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarıyla gerçekten görülmeyen bir deneyim sunacak. Google’ın en iddialı Android sürümü olarak görülüyor.

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

Yeni Arayüze Sahip: Android P

Diğer Android sürümlerinde olduğu gibi ana tuş (home butonu) sanal tuş yerine daha farklı ve yenilikçi bir buton konumlandırılmış durumda. Google, Android P işletim sistemine iPhone X’dakine benzer bir çubuk eklemiş. Kullanımı pratikleştirmek adına eklenen sanal buton sayesinde çeşitli parmak hareketleriyle son kullanılan uygulamalar kısmına ve uygulamalar menüsüne ulaşabilmek mümkün.

iPhone X’e benzerliği biraz tartışılacak gibi duruyor olsa da işlevlikleri biraz daha farklı olduğunun altını çizelim. Bunun için parmağınızı aşağıdan yukarı kaydırdığınız zaman son kullanılan uygulamalar sayfasına ulaşabilir, parmağınızı tekrar yukarı kaydırdığınız zaman ise uygulamaların yer aldığı sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca parmağınızı sağa sola kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapabilmek de mümkün.

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka


Yenilikçi Batarya Kullanımı

Google yapay zeka destekli adaptif batarya teknolojisiyle birlikte kullanıcıların pil derdine son verecek. makine öğrenme algoritmaları yatan adaptif batarya teknolojisi, kısa bir öğrenme sürecinin ardından kullanıcısının günün geri kalanında kullanmayacağını tahmin ettiği uygulamaların arka plan çalışmalarını kısıtlayarak pil ömründen %30 tasarruf sağlıyor. Bu durum oldukça iyi diyebiliriz. Yapay zekayı en iyi kullanan Android P sürümü olacak.

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

[ilgiliicerik icerik_id=”16948″]

Android P ile Birlikte Yapay zeka Üst Seviyede

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

Android P işletim sistemi aslında daha farklı bir kullanım deneyimi sunarken önemli olarak da kişisel kullanıma ağırlık vermekte. Google, Android P sürümü ile birlikte yapay zekayı sonuna kadar kullanmak istemiş ki bizce süper olmuş bu durum. Kullanıcılar için zaman çok ama çok önemli işlerimizi hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz ve bunu Google çok iyi biliyor ve ona göre bir alt yapı yapıyor. Google, Android P sürümünde de bunu bizlere göstermiş durumda, Android P ile yapay zeka kullanıcıya eşlik etmekte.

Göz atın:   Apple'ın Başı Dertte!

Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğimizi, bir günde kaç adet bildirim aldığımızı, telefon kilidini gün içerisinde kaç kere açtığımızı ve kilidin ne kadar açık kaldığını bizlere detaylı bir şekilde gösteriyor. Kullanıcısının uygulamalarda geçirdiği zamanı kısıtlama imkanı da sunmakta.

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

Android P sürümüne “Shush” adında yeni bir rahatsız etme modu ekleyen Google, telefonun arka yüzeyi dönükken yıldızlı kişiler hariç arayanların çağrısını sessize alıyor. Aslında yapay zeka kısaca Android kullanıcısının her yaptığını adım adım takip etmekte ve ona göre kullanıcıya detay ve öneri sunmakta. Android P, yapay zeka desteği sayesinde öğrendiği kullanım alışkanlıklarınızı size geri bildirim olarak sunabiliyor.

Yapay zekanın tam olarak ne işe yaradığına şu örnek ile açıklayabiliriz. Android P işletim sistemi sizin sahilde koşu yaptığınızı tespit ettiği an size hareketli parçalardan oluşan bir oynatma listesi sunabiliyor veya telefonunuza bir kulaklık bağlarsanız en sevdiğiniz şarkılardan birini sizin için otomatik olarak oynatabiliyor. Gerçekte süper değil mi? Ayrıca Google, kullanıcıların telefon görüşmesi yapmak veya daha hızlı bir şekilde mesaj göndermek gibi işlevleri yapabilmelerine yardımcı olmak için kısayollar sunmakta.

[ilgiliicerik icerik_id=”15232″]

Peki ” Android P ” Ne Zaman Çıkacak?

Android P Duyuruldu! Yeni Arayüz ve Yapay Zeka

 

Mart ayında ilk geliştirici önizleme sürümü yayınlanan Android P işletim sisteminin Ağustos ayı civarında resmi olarak ilk güncellemesi yayınlanması tahmin ediliyor. Android P’nin Beta sürümü şimdilik Essential Phone, Oppo R15 Pro, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Vivo X21, Google Pixel 2/2 XL ve  OnePlus 6 modellerine indirilebilir durumda, eğer bu cihazlardan birine sahip iseniz indirip kullanabilirsiniz. Son olarak Android P Beta sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu