AMD'den Oyuncuları Kızdıran Paylaşım - TeknoDiot.com

AMD’den Oyuncuları Kızdıran Paylaşım

Ekran kartı dünyasının son dönemdeki tartışma konusu artan fiyatlar. Bellek maliyetleri de yükseldi.

Donanım dünyasında son dönemin en tartışmalı konularından biri de artan ekran kartı fiyatları. Ağırlıklı olarak AMD ekran kartları için süregelen ancak son günlerde Nvidia ekran kartları için de patlak veren bu akımın çeşitli nedenleri var. Başta bellek fiyatlarındaki yukarı eğilim olmak üzere genel olarak yarıiletken pazarındaki üretim maliyetleri ve pek tabi ki Ethereum gibi kripto para madencilerinin yoğun ilgisini örnek gösterebiliriz.

AMD yöneticimi ekran kartı fiyatlarını oyunculardan ve grafik profesyonellerinden yana koruyabilmek adına bazı paket kampanyalar hazırlasa da, oyun dünyası bizim çekirdek işimiz madencilik odaklı stratejiyle ilerlemiyoruz dese de piyasadaki enflasyon henüz kontrol altına alınmış değil. Üzücü olansa AMD’nin resmi Twitter hesaplarından biri olan, mavi tikli yani doğrulanmış AMDGaming hesabının yaptığı paylaşım tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

İş ortaklarından XFX’in özel tasarım Radeon RX 570 modelini Best Buy’da kampanya ile 279 dolara satıldığını paylaştı. Takipçilerden gelen yoğun tepki de tam olarak burada buluşuyor çünkü Radeon RX 570’in, AMD tarafından belirlenen resmi fiyatı 4GB bellekli model için 169 dolar, 8GB bellekli model içinse 199 dolardı. Paylaşıma konu olan XFX kartın 4GB bellekli olduğunu düşündüğümüzde, tam 109$ pahalıya satılan bir fırsat paylaştı AMD. Hatta XFX’in paylaşıma konu olan kartının orjinal çıkış fiyatı da 179 dolardı, yani daha doğru bir mukayese ile tam 100 dolarlık bir fiyat farkını yansıtan kampanya paylaşımı duruyor önümüzde.
AMD'den Oyuncuları Kızdıran Paylaşım
AMD tarafı mevcut piyasa koşullarının yarattığı enflasyon artışı tüm sektörde fiyatları arttırdı, biz iş ortaklarımıza destek olmaya devam ediyoruz da diyebilir ancak böylesi bir cevap kızgın kullanıcılar tarafından muhtemelen makul karşılanmayacaktır. Bu arada ekran kartları için yakın zamanda bir fiyat normalleşmesi beklenmiyor. Yeni nesil AMD ekran kartlarında örneğin HBM2 bellekler, üretim verimliliğinin düşük olmasının dışında, Google’ın veri merkezlerinde kullanmak üzere geliştirdiği yapay zeka ve makina öğrenme odaklı TPU kartlarında da kullanılıyor. Tensör işlemcisi olarak tanımladığımız yeni işlem biriminin kullanıldığı sistemlerde HBM2 belleklere yer veriliyor. AMD tarafı şu aşamada Micron üretimi HBM2 bellekler kullanırken, en hızlı HBM2 belleklerse Samsung’dan geliyor.
Kaynak
Göz atın:   Tüm Bilgisayarların İşlemcilerinde Büyük Güvenlik Açığı Bulundu!

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu