TeknoDiot
     
     
     

NVIDIA’ya Meydan Okuyan AMD RX500X Ekran Kartları Yolda

NVIDIA'ya Meydan Okuyan AMD RX500X Ekran Kartları Yolda

Dünyanın önde gelen bilgisayar donanım bileşenleri üreticisi olan AMD’nin yeni ekran kartları için kollarını sıvadığı ortaya çıktı. AMD‘nin Polaris mimarisi üstünde inşa edilen ekran kartları hakkında ilginç bir haber geldi.

AMD (Advanced Micro Devices), RX500X serisi ekran kartları hakkında kamuoyunu bilgilendirmede bulundu. AMD, RX500X serisi OEM yapısı ile karşımıza çıkıyor ve geniş bir ürün ailesi sunuyor. Ekran kartlarında pek rastlamadığımız OEM yapısı nedir biraz bundan bahsedelim.

[ilgiliicerik icerik_id=”14922″]

:: OEM Nedir?

OEM’in tam açılmış hali “Original Equipment Manufacturer” (Orijinal ekipman üreticisi) anlamına gelmekte. Genellikle perakande olarak satılan yazılım ve donanım ürünlerini temsil ediyor. Markalı ürünlerle kıyaslandığında, OEM ürünler ciddi bir maddi avantaj sağlıyor. OEM ürünler çoğunlukla yeni piyasada yer alan bilgisayarlarda bulunuyor. Dış piyasaya düşük düzeyde satılan ürünler, AMD temelli bilgisayarlar için ciddi bir müşteri kitlesi oluştuyor. OEM aslında alıcının yanında diyebiliriz.

Gelelim AMD‘nin yeni ekran kartı serisi RX500X’e biraz bu seriden söz edecek olursak, AMD RX550X ve RX 550 ekran kartları, piyasada farkını ortaya koyacağı kesin gibi duruyor. AMD, RX 550; 1183 MHz saat hızında çalışırken, RX 550X, 1287 MHz‘lik hızıyla rakip ekran kartı üreticisi NVIDIA‘ya meydan okuyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”13699″]

NVIDIA'ya Meydan Okuyan AMD RX500X Ekran Kartları Yolda

Birde AMD Radeon 500X serisine göz atalım. AMD RX 540X ekran kartı, 1219 Mhz‘lik bellek hızıyla dikkat çekiyor. Radeon 1550X, 1287 MHz saat hızına ulaşabiliyor. AMD RX 570X ise 32 işleme ünitesi ve 1293 MHz asgari saat hızıyla donatılmış. Bu rakam, gerekli yazılımlar ile çok daha üst seviyeye taşınabilir. AMD Radeon RX 5800 ise 36 işleme ünitesi ve 1340 MHz‘lik hızıyla ilgileri üstünden topluyor.

Peki ne zaman piyasada bu ekran kartlarını görebileceğiz. AMD temelli cihazlarla ay sonuna kadar “OEM” seçeneğiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor. Tam olarak çıkış tarihi verilmediğini de söyleyelim.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Kişileştirilebilen Galaxy GeForce RTX 2060 Super Star Ekran Kartları

Buğra Noyan

Intel, 28 Çekirdekli İşlemci İçin Kolları Sıvadı

Buğra Noyan

Intel’in 10. Nesil İşlemci Fiyatları Ortaya Çıktı

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.