Akıllı Bir İnternet Kullanıcısının Oluşturduğu Rover Platformu

Teknolojinin gelişmesi ile birlik birçok satış noktasında ve online satış merkezlerinden 3D Yazıcı teknolojisi alınarak kullanılmaya başlandı. 3D yazıcı teknolojisi sayesinde bilgisayarda olan bir çıktının malzemeler ve plastik yapılar yardımı ile cisim şekline dökebilirsiniz.

Bununla birlikte bilgisayarda kendiniz tarafından tasarlanan oyuncak, araba, ya da büyük bir projenin kısım kısım parçalarını çıkararak hayata geçirebilmeniz mümkün. İnsanların ve Özellikle İnternet Kullanıcılarının dikkatini çeken 3D yazıcı oldukça yaygın olarak kullanılıyor. 3D yazıcısının ise gelişim noktası, savunma sanayisi sağlık sektörü ve eğitim alanları gibi birçok sektörde de kullanılabiliyor. Genellikle kurumsal alanlarda kullanılmasına rağmen ev kullanıcılarının da dikkatini çekmesinden dolayı evde bu kullanım alanlarına dahil.

Maliyeti oldukça düşük ve kullanması da bir o kadar zevkli olan 3D yazıcı, baskı teknolojisinin gelişmiş versiyonudur. Gelişmiş olan bu versiyon sayesinde sadece sarf malzeme temin ederek istediğiniz boyutta istediğiniz türde süs eşyaları ya da projelendirmek istediğiniz herhangi bir cismi malzemeler sayesinde hayata getirmek mümkün.

Akıllı Bir İnternet Kullanıcısının Oluşturduğu Rover Platformu

Aynı zamanda ilk başlarda Çin siteleri ve birçok Çin satışı yapan satış noktalarında satılmasına rağmen artık bu son teknoloji 3D yazıcıya sahip olabilmeniz için herhangi bir macera geçirmeniz ya da ulaşılması zor yerlere ulaşarak sipariş vermenize gerek yok. Türkiye’de de birçok satış noktasından temin edilebilen 3D yazıcıya sahip olabilmeniz için yapmanız ve uygulamanız gereken tek bir şey var; sipariş verip beklemek. 3D yazıcı teknolojisini en ilginç ve en hayal gücünün birleşimi ile ortaya bir ürün çıkaran Nik Ivanov, kameralı keşif aracı yapmıştır. Kameralı keşif aracının fotoğrafını ve parçalarını paylaşan Nik Ivanov’a internet kullanıcıları yoğun ilgi duydu.

3D yazıcı teknolojisi ile ufak tefek parçalar oluşturmanın yanı sıra bu yazının teknolojisinin daha ileri taşınabileceğini projelerin rahatlıkla bu teknoloji ile hayata geçirebileceğini kanıtlayan Nik Ivanov, basım işleminden sonra elektronik parçalardan yardım alarak bir sistem ortaya koyduğunu açıkladı. M3 vidalardan da destek alan Nik, elektronik devrelerinde yardımı ile dört tekerlekli bir çekiş platformunu inşa etmeyi hedefledi ve başardı.

Üstelik projeler sonucunda üretilen ve oldukça tatlı şirin bir görünüme sahip olan bu çekiş platformu, Nik Ivanov’un ‘’Watney-4’’ adı vermesi ile internet aleminin daha da dikkatini çekti. Kamera sistemine ve çekiş platformlarının en şirinine sahip olan bu platformun boyutları ise 120mmx190mm olarak tasarlanmıştır. Yani 3D yazıcı teknolojisinin gelişmesi ve sizin hayal gücünüzün birleşmesi ile birlikte sizde bu büyüklükte bir ürünü 3D yazıcı ile rahatlıkla üretebilirsiniz.

Göz atın:   Dünyada İlk: 3D Yazıcı İle Bir Tekne Üretildi!

Akıllı Bir İnternet Kullanıcısının Oluşturduğu Rover Platformu

Ayrıca kullanılan ve kullanılacak olan malzemeler yeterli geliyor, kendi platformlarınızı yaratabilmeniz için rahatlıkla yetiyor.  İnce işçilik ve ince üretim hassasiyeti gerektiren bu proje de şanzıman parçalarının ve özellikle şanzıman dişlerinin bazı spesifik bölümleri için yazıcılardan kullanılan bilinen 3D sarf malzeme olan PETG ile tüm parçaları yazdırmaya başlıyor. PETG malzemesinin  yapısı güçlü ve dayanıklı olduğundan dolayı şanzıman dişlerinin oldukça dayanıklı ve güçlü olmasını böylelikle sağlıyor.

Aynı zamanda projesini internet kullanıcılarına açıklayan Nik Ivanov, Platformun lastiklerinin üretilebilmesi için TPU malzemelerini tavsiye etmiştir. TPU malzemesini elde edemeyen kullanıcılar için alternatif olarak herhangi bir yumuşak plastik ya da malzeme ile etrafına yapılacak olan uygulama ile yumuşak bir lastik zemin elde edilebileceğini belirtiyor. Şık ve oldukça şirin görünen Rover Platformunun ana merkez yapısına gelirsek eğer, aracın içerisinde kullanılan bir takım çipler bulunmaktadır.

Bu çiplerin birleşimini ve çiplerin hareketini Raspberry Pi Zero W çipleri sağlamaktadır. Cihazın kullanımı sırasında fonksiyonel olarak birçok işe yarayabilecek olan hareketli çipler açık kaynaklı olmakla birlikte, her açıdan cihaz lokasyonuna faydalı bir hale gelebilmektedir. Aracın iç düzeni ve mekaniği için sadece bu tarz bir çip yeterli olmamakla birlikte, çift dişlilerin hareketini ve motorların arasındaki bağlantıyı sağlamak amacı ile L298N H olan çift motor sürücü kartına sahiptir. Aynı zamanda bu projenin daha işlevli olabilmesi için yapımı sırasında Sainsmart kamera modülü ve birlikte daha fazla iş görebilecek olan eğim olaylarının üstesinden gelen servo motoru da olmazsa olmazlardandır.

Tüm bu parçaların birleşimi ve donanımlarını da göz önünde bulundurur isek, ortaya oldukça ilginç kullanışlı emek isteyen fakat karşılığını ve beklentinin fazlasını kullanıcısına veren eğlenceli bir cihazın çıktığını görüyoruz. Belki de 3D yazıcı teknolojilerinin birden bire tüm internet aleminin tepkisini çekmesi ve birçok projenin sadece hayal gücü ile hayata geçirilebilmesi uçsuz bucaksız yeteneklerinin ve akıl almaz sisteminin sınırının olmamasından kaynaklıdır.

Aynı zamanda üstün bir teknolojiye sahip olan ve oldukça güzel şeyler tasarlamanız da büyük rol oynayan bu sistemde sadece sınırlı olan tek unsur ise sizlerin hayal gücüdür. Hayal gücünüzdeki projelerin yapım aşamasını belirleyip malzeme ihtiyacını karşıladıktan sonra siz de istediğiniz ürünü istediğiniz projeyi hayal ettiğiniz mekanikteki özel platformları tıpkı Nik Ivanov gibi hayata geçirebilirsiniz.

Abone Ol 

Rıfkı Erduran

teknodiot.com'da bana admin bey derler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu