Adidas Çevreye Zarar Vermeden Ayakkabı Üretecek!

Adidas çevreye zarar vermeden ayakkabı üretmeye başlayacak. Bunu yapmak için, Allbird ekolojik ayakkabı markası ile takım oldular.

Adidas’a göre, sentetik malzemelerden yapılmış bir çift spor ayakkabıların karbon ayak izi 11.3 ila 16.7 kg arasında değişiyor. 

Aynı zamanda, bir çift spor ayakkabı üretimi sırasında ortalama yaklaşık 7.6 kg zararlı madde yayılır. Adidas ve  Allbird ekolojik ayakkabı markası, emisyonları azaltmak için yeni bir program başlattı – planlarına göre, 2021’de 2-3 kg madde atacaklar, ancak bu rakamı bir yılda sıfıra indirmeyi planlıyorlar.

Raporda “Üretim planını gözden geçirmek ve tarihin en düşük karbon emisyonuna sahip ayakkabıların ortak yaratılması için mümkün olduğunca sürdürülebilir hale getirmek için Allbirds ile birlikte çalıştık” dedi. İşbirliğinin sonucu, dünyadaki en çevre dostu spor ayakkabıların oluşturulması olacaktır.

Adidas Çevreye Zarar Vermeden Ayakkabı Üretecek!

ngadget yayınına göre Adidas, çevre dostluğuna dayanan Allbirds teknolojisini kullanacak. Örneğin, bir şirket ayakkabılarda deri veya poliüretan yerine yün ve şeker kamışı atığı gibi alternatif malzemeler kullanır. İlk koşu ayakkabısı Tree Dasher, Nisan 2020’nin sonunda ortaya çıktı – bir şeker kamışı tabanı ve okaliptüs lifinin üst kısmı kullanıyor. Aynı zamanda, ayakkabıların tasarımı etkilenmedi.

Adidas zaten daha yeşil ürünler yaratmayı planladı. Örneğin, Futurecraft Loop koşu ayakkabıları tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşur. 2016 yılında, şirket ayrıca okyanus plastik atıklarından yapılan UltraBoost ayakkabılarını tanıttı. 2024 yılına kadar Adidas sadece geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmayı planlıyor.

Adidas Çevreye Zarar Vermeden Ayakkabı Üretecek! Adidas Çevreye Zarar Vermeden Ayakkabı Üretecek!

Göz atın:   Adidas GMR Oyun Teknolojisi, FIFA Mobile'da
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu