2018 Yılında Oyun Fiyatlarına Zam Gelebilir!

Elektronik ortamda, yani internet ortamında yapılan işler için son dönemlerde devletimizin atmış olduğu bazı adımlar mevcut. Nitekim bunun örneklerini daha önce Booking ve Google gibi şirketler hakkında alınan kararlar ile gördük.

İşte bu gibi şirketler başta olmak üzere ülkemizde faaliyet gösteren, gelir elde eden, merkezi ya da ofisi Türkiye’de olmayan şirketler için KDV mükellefiyetinin getirileceği açıklandı.

Yeni yılda oyun fiyatları artabilir

Bu bağlamda Maliye Bakanlığı‘ndan yapılan değişiklik ile ilgili açıklamalara baktığımızda şu ifade dikkatimizi çekiyor; “28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 41 inci maddesiyle 3065 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (1) numaralı fıkrasında yapılan değişiklik ile Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin katma değer vergisinin, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödeneceği, Maliye Bakanlığının elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kapsamı ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye etkili olduğu hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin KDV’nin beyanı ve ödemesi bu bölümde yer alan usul ve esaslara tabidir.”

Tabi bu açıklamanın yanı sıra yayınlanan tebligatta bilgi verme zorunluluğu, elektronik hizmet sunucularının KDV mükellefiyeti, internet üzerinden sunulan hizmetler ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi kapsamında birçok açıklamaya da yer verilmiş. Tüm bu açıklamalara baktığımızda ise başta da belirtildiği gibi ülkemizde bulunmayan ama burada iş yapan, hizmet veren firmaların bu kapsama alınacağını söyleyebiliriz.

2018 Yılında Oyun Fiyatlarına Zam Gelebilir!

Bu bağlamda Booking, Facebook ve Google gibi şirketlerin yanı sıra ülkemizde ofisi bulunmayan ve dijital olarak oyun satan birçok firma da bulunuyor. Muhtemelen yapılacak olan bu kanun değişikliğinden sonra bu tarz firmaların hepsi bu bağlamda değerlendirilecek ve KDV mükellefi sayılacaklar. Kısacası yapılan tüm bu değişiklikler sonrasında alınacak olan KDV ücretleri oyunlara da yansıyabilir.

Göz atın:   Resident Evil 2'nin Dağıtım Miktarı Belli Oldu

Kaynak: MK

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu