Linux Kullanım Oranı İki Kat Arttı!

Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015 yılından bu zamana kadar iki kat arttı. Bu kadar artışın sebebi nedir?

Son açıklanan raporlara göre Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015’teki rakamın tam 2 katına ulaştı. Linux severler için bu haber oldukça olumlu diyebiliriz. Diğer işletim sistemleri Windows vMacOS cephesinde düşüş gözlemlendi.

:: İnsanların Linux Kullanması İçin 5 Neden

:: Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilmedikleriniz Neler?

2015 yılının Aralık ayında Linux tabanlı işletim sistemleri %1.66’lık bir yer edinmişti. 2017 Ağustos ayı itibaren bu yüzde %3.37’ye tekabül eder hale gelmiş. Windows sürümleri %90’da gezerken MacOS ise %8’den %5.94’e gerilemiş. Windows 7 %48.91’den %48.43’e gerilerken, Windows 10 %27.63’den %27.99’a yükselmiş. Linux cephesinin bu başarısında önemli yeri olan Chromebook satışlarının etkili olduğu düşünülüyor.11

Google‘ın laptoplarında yani Chromebook‘larda bulunan işletim sistemi Chrome OS’da bir Linux tabanlı bir işletim sistemi. Linux cephesinde ki bu yükseliş sürecek gibi gözüküyor.

BU GÖNDERİYİ BEĞENDİNİZ Mİ?

Buğra Noyan318 Posts

Sanat Tarihi bölümü öğrencisiyim. TeknoDiot.com'un kurucusuyum ve teknoloji ile içli dışlıyım. Ayrıca fotoğrafçılıkla da ilgiliyim.

0 Yorum

    Yorum Yap

    Login

    Welcome! Login in to your account

    Remember meLost your password?

    Lost Password